Home / Diğer / Karbonat ve Tuz Dişe Zarar Verir mi ?

Karbonat ve Tuz Dişe Zarar Verir mi ?

Çay, kahve ve sigara gibi dişte sarı bir tabaka bırakan faktörlere karşı dişin tuz ve karbonatla fırçalanmasının dişi aşındırdığı belirtildi. Peki karbonat veya Tuz dişe zarar verir mi ? Diş Hekimi Saadettin Pay, diş temizliği için bir fırça ve macundan başka hiçbir şeyi önermediklerini söyledi.

Çay, kahve ve sigara gibi dişte sarı bir tabaka bırakan faktörlere karşı dişin tuz ve karbonatla fırçalanmasının dişi aşındırdığı belirtildi.

Diş Hekimi Saadettin Pay, diş temizliği için bir fırça ve macundan başka hiçbir şeyi önermediklerini söyledi. Pay, yaptığı açıklamada, dişlerin daha iyi temizlenmesi ve beyazlaması için tuz ve karbonatla fırçalandığını belirterek bunun doğru olmadığını kaydetti. Tuz ve karbonatın içerisinde bulunan maddelerin dişi fırçalama ile birlikte dişi aşındırdığını ifade eden Pay, şu uyarılarda bulundu:

“Diş sağlığı açısından uygun sertlikte bir fırça ve macundan başka hiçbir şey önermiyoruz. Dişlerin tuz ve karbonatla fırçalandığı ülkemizde bir gerçek. Ancak bu çok yanlış. Dişli temizlemek istersek aşınmaya sebep olur. Aşınmada dişte hassasiyeti başlatır ve diş kayıplarına kadar gidebilir. Dişinde çürük olmadığı halde bu tarz fırçalamalar sebebiyle dişi aşınanların dişlerini kaplamak sorunda kalıyoruz. Çünkü aşınmış dişler soğuk, sıcak ve gıda ile temasta büyük acı veriyor.”

Dişleri asıl temizleyen etkenin fırça olduğunu, macunun da bunu kolaylaştırdığını dile getiren Pay, dişlerin macunsuz da fırçalanabileceğini vurguladı. Diş temizliğinde önemli olanın dişler arasında gıda kalıntısı bırakmamak olduğunun altını çizen Pay, “Bu gıdalar ağızda zamanla asitlenerek dişlere zarar veriyor. Eğer macun yoksa bir fırça yardımıyla da dişlerin arası temizlenebilir. Bu yeterli olur. Tuz ve karbonata gerek yoktur. Bu maddeler dişe yarardan çok zarar verebilir.” diye konuştu.

Cihan Haber Ajansı Haberi

karbonat dişe zarar verir mi (130) karbonatın dişe faydaları (111) karbonat dişlere zarar verir mi (64) karbonatın dişe faydası (34) tuzun dişe faydaları (23) karbonatin dişlere faydaları (20) karbonat dise zarar verirmi (17) karbonatın zararları (16) tuzla diş fırçalamak (3) tuz dişe zararlımı (2) tuz dişe zarar verir mi (2) karbonat ve tuz diş etine zarar verirmi (1) tuzla diş etlerine zarar verirmi (1) tuzla fircalamanin dise zararlari (1) tuzlu su dişe zarar mı (1) tuzlu su dişlere zarar verir mi (1) Tuzlu suyun dise faydasi (1) tuzlu suyun dişlere faydaları (1) tuz ve karbonat dise zararlımı (1) tuz dişlere zarar verir mi (1)

About megabayt

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Güvenlik Sorusu:

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

live webcam girls
Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
Otomotiv Sanayisinde Düşüş Başladı!

Otomotiv Sanayii Derneği'nin (OSD'nin) yılın ilk yarısına ilişkin hazırladığı rapora göre, otomotiv sanayinde hem iç hem de dış pazarlar için...

Kapat
Yandex.Metrica